Bratislava, 29. marca (TASR) – Čím vyšší príjem a úroveň vzdelania, tým skôr sú ľudia ochotní presťahovať sa za prácou do zahraničia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Alma Career, ktorý sa uskutočnil na vzorke 76 000 respondentov z 13 krajín.
S dĺžkou pobytu klesá aj ochota presťahovať sa
Z prieskumu vyplýva, že až 22 % respondentov by bolo ochotných presťahovať sa za prácou do zahraničia. Takmer polovica z nich (48 %) by však chcela odísť len na krátke obdobie a to maximálne na obdobie jedného roka. Naopak, 41 % respondentov zo Slovenska by bolo ochotných odísť len na pár týždňov.
Najlákavejšie sú susedné krajiny a Nemecko
Respondentov v strednej a východnej Európe lákajú najviac susedné krajiny a to Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko. Pre Slovákov sú však najlákavejšie krajiny Rakúsko a Česko a hlavne Nemecko.
Motivácia je plat a aj možnosť vziať si rodinu
Najpresvedčivejším dôvodom na zváženie práce v zahraničí je podľa prieskumu vyhliadka na lepší plat. Uviedlo to 60 % respondentov. Druhým najdôležitejším faktorom je možnosť priviesť si do zahraničia rodinných príslušníkov. Pre pätinu ľudí pracujúcich na Slovensku je motiváciou aj kariérny postup.
Prekážkou je odlúčenie od rodiny a jazyková bariéra
Najväčšou prekážkou práce v zahraničí je podľa prieskumu dlhodobé odlúčenie od priateľov a rodiny. Znepokojuje to najmä ľudí zo strednej Európy. Ďalšími prekážkami sú jazykové bariéry a obavy z nového pracovného prostredia.
Slovákov odrádza aj cestovanie a diskriminácia
Pre Slovákov je druhou najväčšou prekážkou cestovanie, ktoré odrádza štvrtinu respondentov. Čosi viac ako desatinu respondentov odrádzajú aj obavy z diskriminácie.
Záver
Prieskum ukazuje, že ochota presťahovať sa za prácou do zahraničia je pomerne nízka, a to aj medzi ľuďmi s vysokým príjmom a vzdelaním. Hlavnými motivátormi sú lepší plat a možnosť vziať si so sebou rodinu. Najväčšími prekážkami sú odlúčenie od blízkych a jazyková bariéra.
Zdroje: TASR, Alma Career Foto: Envato