12.3 C
London
utorok, 8 októbra, 2024
ÚvodSpravySladké časy sa končia

Sladké časy sa končia

Date:

Najnovšie články

Automobilové giganty varujú, clá na čínske autá môžu rozpútať obchodnú vojnu

Berlín/Brusel, 4. októbra (TASR) – Nemecké automobilové značky Volkswagen...

Constellation Brands na vzostupe: Zisk a tržby prekonali očakávania

Victor, 4. októbra (TASR) – Svetový gigant na trhu...

Inflácia v eurozóne na historickom minime, ECB zvažuje ďalšie kroky

Madrid, 4. októbra (TASR) – Dobré správy prichádzajú z...

V stredisku Bachledka budujú 6-sedačkovú lanovku, vznikne tam národné centrum

        Ždiar 4. októbra (TASR) - V lyžiarskom stredisku v...

Väčšina rizík na trhu naznačuje skôr rast cien palív ako ich pokles

        Bratislava 4. októbra (TASR) - V súčasnosti je vývoj...

Bratislava, 27. mája 2024 (TASR) – Stúpajúci trend zdanenia sladených nápojov sa šíri svetom. V súčasnosti už 108 krajín zaviedlo daň z cukru, pričom v Európe ju aktuálne uplatňuje 13 štátov. Slovensko sa k nim chystá pridať už v budúcom roku.

Prečo zavádzať daň zo sladených nápojov?

Zavedenie dane zo sladených nápojov má viacero cieľov:

  • Zníženie spotreby sladených nápojov: Sladené nápoje sú bohaté na cukor a kalórie, a ich nadmerná konzumácia môže viesť k rôznym zdravotným problémom, ako je obezita, zubný kaz, cukrovka či srdcovocievne choroby. Zníženie ich spotreby by tak mohlo prispieť k zlepšeniu verejného zdravia.
  • Zvýšenie príjmov štátu: Daň zo sladených nápojov môže pre štát predstavovať významný zdroj príjmov, ktoré sa dajú využiť na financovanie zdravotnej starostlivosti, vzdelávania či iných oblastí.
  • Odradzovanie od konzumácie nezdravých nápojov: Daň by mohla motivovať spotrebiteľov k výberu zdravších alternatív, ako je napríklad voda, čaj či nesladené minerálky.

Ako funguje daň zo sladených nápojov?

Existujú dva hlavné modely zdanenia sladených nápojov:

  • Zdaňovanie podľa obsahu cukru: Pri tomto modeli sa výška dane odvíja od obsahu cukru v nápoji. Čím viac cukru nápoj obsahuje, tým vyššia je daň.
  • Zdaňovanie pevnou sadzbou: Pri tomto modeli sa na všetky sladené nápoje bez ohľadu na obsah cukru uvalí rovnaká daň.

Skúsenosti zo zahraničia

Zavedenie dane zo sladených nápojov už prinieslo pozitívne výsledky v rôznych krajinách. Napríklad v Mexiku viedlo k 12-percentnému zníženiu spotreby sladených nápojov a v Maďarsku k 5-percentnému zníženiu. Daň taktiež prispela k nárastu predaja zdravších alternatív, ako je voda a nesladené minerálky.

Slovensko zavádza daň zo sladených nápojov

Návrh zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov schválila minulý týždeň slovenská vláda. Daň sa má vzťahovať na nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, vrátane bežných balených nápojov, sirupov a energetických nápojov. Rezort financií z pôvodného návrhu vypustil viaceré druhy nápojov, ako mliečne a jogurtové nápoje, nápoje na rastlinnej báze, liečivá a výživové doplnky.

Záver

Zavedenie dane zo sladených nápojov je kontroverznou témou. Niektorí ľudia ju vnímajú ako neprimerané zasahovanie do spotrebiteľských slobôd, zatiaľ čo iní ju vidia ako dôležitý krok k zlepšeniu verejného zdravia. Napriek rôznym názorom je zrejmé, že trend zdanenia sladených nápojov vo svete rastie a Slovensko sa k nemu chystá pridať.

Majk
Tento článok napísal Marian Balčák z redakcie Peniaze24. Snažíme sa prinášať vám presné a aktuálne informácie zo sveta financií a investovania. Ak v článku nájdete akúkoľvek chybu, dajte nám prosím vedieť na oprava@peniaze24.sk. Vaše postrehy sú pre nás cenné a pomôžu nám zlepšovať kvalitu nášho obsahu.

PREMIUM KLUB

- Všetky články bez obmedzení.

- Exkluzívny investičný obsah.

.- Investujte múdro s expertmi.

Náš výber