Bratislava, 3. júla (TASR) – Slovenská ekonomika sa po období stagnácie a poklesu opäť približuje k priemeru Európskej únie (EÚ). Podľa Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA) sa pomer slovenského HDP meraného v stálych cenách k priemeru EÚ za uplynulý rok a pol zvýšil z 55,1 % na 56,9 %. Ide o najrýchlejšie dobiehanie spomedzi krajín V4.
V období od 3. štvrťroka 2022 do 1. kvartálu 2024 sa pomer slovenskej ekonomiky k priemeru EÚ zvýšil o 1,8 percentuálneho bodu. K tomuto rastu najviac prispeli fixné investície (0,7 p. b.), čistý export (0,6 p. b.) a zmena stavu zásob (0,7 p. b.). Naopak, spotreba domácností (-0,4 p. b.) a vlády (-0,1 p. b.) dobiehanie tlmila.
„Investície do značnej miery podporilo dočerpávanie eurofondov,“ uviedol ISA. „Pokles spotreby bol tlmený dotovaním regulovaných cien energií pre domácnosti.“
Hoci HDP v stálych cenách rastie, je stále nižšie ako HDP vykazované v parite kúpnej sily (PKS), teda po zohľadnení rôznych cien. Dôvodom je, že životné náklady v krajinách V4 sú stále nižšie ako v priemere EÚ. „Napríklad v roku 2022 bolo HDP na Slovensku v PKS podľa Eurostatu 71 % priemeru EÚ. Jeho nárast je tlmený postupným približovaním cien v krajinách V4 k priemeru EÚ,“ doplnil ISA.
Kľúčové body:
- Pomer slovenského HDP k priemeru EÚ sa za uplynulý rok a pol zvýšil o 1,8 percentuálneho bodu.
- Slovensko dobieha úroveň EÚ najrýchlejšie spomedzi krajín V4.
- K rastu HDP najviac prispeli fixné investície, čistý export a zmena stavu zásob.
- Spotreba domácností a vlády dobiehanie tlmila.
- HDP v stálych cenách je stále nižšie ako HDP v PKS, kvôli nižším životným nákladom v SR.
Čo to znamená:
Slovenská ekonomika sa po období stagnácie a poklesu opäť dostáva do formy. Rástú investície, export a zásoby, čo sú pozitívne signály pre budúcnosť. Avšak, rast HDP je brzdený nízkou spotrebou domácností a vlády. Vzhľadom na nižšie životné náklady v porovnaní s priemerom EÚ je HDP Slovenska v PKS stále nižšie. Postupné približovanie cien k priemeru EÚ bude tlmiť rast HDP v PKS.