16 C
London
utorok, 8 októbra, 2024
ÚvodSpravyIFP: Pravdepodobnosť, že si nezamestnaný nájde prácu, je oproti EÚ polovičná

IFP: Pravdepodobnosť, že si nezamestnaný nájde prácu, je oproti EÚ polovičná

Date:

Najnovšie články

Francúzske vinice zasiahli mrazy, hrozí nedostatok vína

Paríž, 8. októbra (TASR) – Nečakané mrazy, ktoré postihli...

Čína zavádza odvetné clá na európsku brandy

Peking, 8. október (TASR) – V eskalujúcom obchodnom spore...

Čína neoznámila nové stimuly a sklamala trhy

        Peking 8. októbra (TASR) - Čína v utorok uviedla,...

Ceny ropy klesli po náraste: Obchodníci zbierajú zisky

Singapur, 8. október (TASR) - Po výraznom náraste cien...

Automobilové giganty varujú, clá na čínske autá môžu rozpútať obchodnú vojnu

Berlín/Brusel, 4. októbra (TASR) – Nemecké automobilové značky Volkswagen...

Bratislava 20. júla (TASR) – Slovenský trh práce trápi nízka štrukturálna mobilita. Nezamestnaný človek má na Slovensku o takmer polovicu nižšiu pravdepodobnosť, že sa do roka zamestná než nezamestnaný Európan. Spružnenie trhu práce by zvýšilo mobilitu a ponuku práce, ktorá aktuálne zaostáva za dopytom zo strany firiem, uviedol v piatok Inštitút finančnej politiky (IFP).
        Mobilita na trhu práce je na Slovensku podľa inštitútu najnižšia v EÚ a zamestnať neaktívnych je na Slovensku dokonca štyrikrát menej pravdepodobné než vo zvyšku EÚ. „Pravdepodobnosť, že si nezamestnaný Slovák do roka nájde prácu, je len 20 % v porovnaní so 40-percentným európskym priemerom. Vlani sa to podarilo približne 30.000 Slovákom z radov nezamestnaných alebo neaktívnych. Samotná zamestnanosť však vplyvom odchodov z trhu práce, napríklad na dôchodok, narástla len o pätinu z tohto počtu, čo je približne 9000 ľudí,“ uviedol IFP.
        Dodal, že rozdiel je viditeľný najmä v regiónoch. Kým na západe krajiny sa pracovný trh prehrieva, tak na východe a juhu miera nezamestnanosti v niektorých okresoch prekračuje desať percent. V porovnaní so susednými krajinami EÚ sa Slováci sťahujú za prácou oveľa menej.
        Zvýšiť mobilitu pracovnej sily by mohli podľa IFP pomôcť aj flexibilnejšie formy zamestnávania. Inštitút zdôraznil, že veľkou výzvou je na Slovensku zlepšiť celoživotné vzdelávanie a neustálym dopĺňaním zručností u zamestnancov je tak možné reagovať na meniace sa podmienky na trhu práce.
        S napätým trhom práce podľa inštitútu súvisí aj rast reálnych príjmov, ktoré domácnostiam umožňujú budovať úspory. „Domácnosti boli v posledných rokoch pod ťarchou inflačného šoku a poklesu reálnych miezd nútené využívať svoje úspory na pokrývanie bežných výdavkov s cieľom udržania si životného štandardu, čo viedlo k vyčerpaniu úspor a stagnácií rastu vkladov. Naopak, firemné vklady v bankách v tomto čase výraznejšie rástli. Situácia sa začiatkom tohto roka začala stabilizovať a vklady domácností sa opäť vrátili k miernemu rastu pripomínajúcemu predkrízové úrovne,“ spresnil IFP.

Peniaze24https://peniaze24.sk
Tento článok napísala redakcia Peniaze24. Snažíme sa prinášať presné a aktuálne informácie zo sveta financií a investovania. Ak v článku nájdete akúkoľvek chybu, dajte nám prosím vedieť na oprava@peniaze24.sk. Vaše postrehy sú pre nás cenné a pomôžu nám zlepšovať kvalitu nášho obsahu.

PREMIUM KLUB

- Všetky články bez obmedzení.

- Exkluzívny investičný obsah.

.- Investujte múdro s expertmi.

Náš výber