Bratislava 27. júla (TASR) – Od januára do júna tohto roka zaznamenalo bratislavské letisko šesť nepríjemných stretnutí lietadiel s vtáctvom. Napriek vysokému počtu 12 519 odletov, tento fakt podčiarkuje potrebu neustálej ostražitosti. Hovorkyňa letiska Veronika Demovičová pre TASR priblížila, akým spôsobom sa snažia minimalizovať tieto rizikové situácie.
Kľúčovú úlohu pri ochrane leteckej prevádzky hrajú zamestnanci biologickej ochrany. Ich arzenál proti opereným narušiteľom je pestrý: od sokoliarskych dravcov a poľovných psov až po šrapnelovú pištoľ a zvukové odpudzovače. Cieľom je odplašiť nielen vtáky, ale aj iné zvieratá, ako sú zajace, mačky či líšky, ktoré môžu dravce prilákať.
„Okrem aktívnych opatrení venujeme veľkú pozornosť prevencii,“ hovorí Demovičová. Letisko pravidelne monitoruje hniezdenie vtákov v okolí a snaží sa minimalizovať faktory, ktoré by mohli vtáky prilákať. Napríklad, Bratislavské regionálne ochranárske združenie sa pravidelne venuje odchytu sysľov, obľúbenej pochúťky dravcov.
Zrážka s vtákom môže mať vážne následky. Okrem finančných škôd spôsobených poškodeným lietadlom a meškaním letov ide predovšetkým o ohrozenie bezpečnosti cestujúcich a posádky. Preto letisko neustále hľadá nové spôsoby, ako zvýšiť efektivitu ochranných opatrení.
Problém stretu lietadiel s vtáctvom je celosvetový. Bratislavské letisko sa snaží držať krok s najnovšími trendmi a využívať moderné technológie. Avšak, úplne vylúčiť riziko sa nedá. Ochrana prírody a bezpečnosť leteckej prevádzky sú často protichodné záujmy, ktoré si vyžadujú nájsť udržateľné riešenie.