3.2 C
London
piatok, 22 novembra, 2024
ÚvodSpravyVrchol pracovnej kariéry na Slovensku dosahujú štyridsiatnici

Vrchol pracovnej kariéry na Slovensku dosahujú štyridsiatnici

Date:

Najnovšie články

Lee Iacocca a jeho disciplína bola kľúč k záchrane Chrysleru

Lee Iacocca, meno, ktoré sa neodmysliteľne spája s americkým...

Soichiro Honda rozhýbal svet na dvoch kolesách

Soichiro Honda, japonský inžinier a priemyselník, je meno, ktoré...

Rekordná návštevnosť ubytovacích zariadení v auguste 2024 dosiahla 744 tisíc hostí

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Návštevnosť ubytovacích zariadení na...

Reálna mzda v auguste rástla, výnimkou je sektor informácií a komunikácie

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Priemerná nominálna mesačná mzda...

Slováci míňajú na potraviny viac ako priemer v EÚ, no stále nimi plytvajú

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Slovenské domácnosti mesačne vynakladajú...

        Bratislava 31. augusta (TASR) – Vrchol pracovnej kariéry na Slovensku dosahujú ľudia vo veku od 40 do 47 rokov. Ich príjem bol vlani v porovnaní s celou pracujúcou populáciou vyšší v priemere o 13,5 % až 15,4 %. Vyplýva to z dát Sociálnej poisťovne, ktoré spracoval Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
        „Ľudia narodení v roku 1979 zarábali vlani viac ako pracujúci z akéhokoľvek iného ročníka. Príjem pracujúcich na Slovensku tak bol najvyšší v 44. roku života. Ich priemerný mesačný príjem dosiahol v minulom roku 1463 eur, čo je o 15,4 % viac ako priemerný príjem všetkých pracujúcich,“ uviedol inštitút.
        Mesačný príjem vyšší ako minuloročný priemer, ktorý bol vo výške 1268,50 eura, malo vlani 986.000 ľudí. Je to 40,2 % zo všetkých pracujúcich. Najvyšší počet pracujúcich s nadpriemerným príjmom bol podľa ISA medzi štyridsiatnikmi. Najviac ich bolo vo veku 46 rokov, a to až 32.000. „Spolu 131.000 ľudí pracuje aj v dôchodkovom veku, čo predstavuje 12,6 % všetkých obyvateľov v danej vekovej kategórii,“ dodal inštitút.
        ISA príjem meria ako súčet vymeriavacích základov na platenie starobného poistenia z pracovných zmlúv, dohôd, zo živnosti a z obdobných vzťahov. „Ide o iné údaje, ako vyhodnocuje Štatistický úrad (ŠÚ SR) pri výpočte priemernej mzdy. ŠÚ SR, na rozdiel od ISA, údaje zvyšuje o štatistický odhad neevidovanej mzdy (čierna práca),“ objasnil inštitút.

TASR
Tento článok sme prevzali z TASR. Snažíme sa prinášať vám presné a aktuálne informácie zo sveta financií a investovania. Ak v článku nájdete akúkoľvek chybu, dajte nám prosím vedieť na prava@peniaze24.sk. Vaše postrehy sú pre nás cenné a pomôžu nám zlepšovať kvalitu nášho obsahu.

PREMIUM KLUB

- Všetky články bez obmedzení.

- Exkluzívny investičný obsah.

.- Investujte múdro s expertmi.

Náš výber