0.6 C
London
piatok, 22 novembra, 2024
ÚvodSpravyRusko sa snaží udržať tranzit plynu do EÚ, ale nemôže prinútiť Ukrajinu...

Rusko sa snaží udržať tranzit plynu do EÚ, ale nemôže prinútiť Ukrajinu predĺžiť dohodu, tvrdí Putin

Date:

Najnovšie články

Lee Iacocca a jeho disciplína bola kľúč k záchrane Chrysleru

Lee Iacocca, meno, ktoré sa neodmysliteľne spája s americkým...

Soichiro Honda rozhýbal svet na dvoch kolesách

Soichiro Honda, japonský inžinier a priemyselník, je meno, ktoré...

Rekordná návštevnosť ubytovacích zariadení v auguste 2024 dosiahla 744 tisíc hostí

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Návštevnosť ubytovacích zariadení na...

Reálna mzda v auguste rástla, výnimkou je sektor informácií a komunikácie

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Priemerná nominálna mesačná mzda...

Slováci míňajú na potraviny viac ako priemer v EÚ, no stále nimi plytvajú

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Slovenské domácnosti mesačne vynakladajú...

Vladivostok, 5. septembra (peniaze24.sk)Rusko má záujem zachovať tranzit plynu do Európskej únie (EÚ) po uplynutí súčasnej tranzitnej dohody, no nemôže prinútiť Ukrajinu, aby túto zmluvu predĺžila po 31. decembri 2024. Prezident Vladimir Putin to uviedol počas svojho vystúpenia na Východnom ekonomickom fóre (EEF) vo Vladivostoku, kde upozornil, že ďalší osud tranzitu cez Ukrajinu nie je v rukách Moskvy, ale Kyjeva.

Neistota v dodávkach plynu do EÚ

Putin zdôraznil, že aj keď Rusko má záujem pokračovať v dodávkach plynu do Európy, zdá sa, že EÚ o tieto dodávky nemá záujem. To podľa neho povedie k poklesu dodávok do európskeho bloku. „Ani Európska únia už zrejme nechce náš plyn,“ vyhlásil Putin na fóre.

Po začiatku vojny na Ukrajine v roku 2022 sa vzťahy medzi Ruskom a EÚ výrazne zhoršili, čo viedlo k postupnému znižovaniu závislosti EÚ na ruskom plyne. Európske krajiny sa snažia diverzifikovať svoje energetické zdroje, čo vedie k poklesu importu ruských energetických surovín, najmä plynu.

Alternatívne trasy a nové trhy

V dôsledku toho Rusko hľadá nové trhy pre svoj plyn. Podľa Putina zvýši svoje dodávky do iných regiónov, vrátane Turecka, a využije alternatívne trasy, ktoré obchádzajú Ukrajinu. Jednou z hlavných iniciatív je projekt Tureckého prúdu, ktorý vedie cez Čierne more a slúži na zásobovanie juhovýchodnej Európy ruským plynom bez potreby tranzitu cez Ukrajinu.

Spolupráca s Iránom

Putin tiež spomenul, že Irán požiadal Rusko o zvýšenie dodávok plynu. V tejto súvislosti plánuje Moskva uskutočniť výmenný predaj plynu, ktorý by mohol posilniť vzťahy medzi týmito dvoma krajinami. Pre Rusko je táto spolupráca kľúčová, keďže Irán predstavuje dôležitý trh v regióne, ktorý môže pomôcť kompenzovať straty z európskeho trhu.

Gazprom zvyšuje dodávky na domácom trhu

Prezident Putin priznal, že príjmy Ruska z predaja plynu môžu klesnúť, ale ruský energetický gigant Gazprom plánuje zvýšiť dodávky na domácom trhu, čím by mohol vyrovnať časť strát spôsobených zníženým exportom do Európy. „Naše príjmy z plynu sa môžu znížiť, ale Gazprom sa zameria na domáci trh, aby zabezpečil stabilné dodávky pre našich občanov,“ povedal Putin.

Vyzdvihnutie čínskej ekonomiky

Počas fóra sa Putin venoval aj téme globálnej ekonomiky. Vyzdvihol rast čínskej ekonomiky, keď uviedol, že jej veľkosť už prekonala ekonomiku Spojených štátov. „Americká ekonomika je silná a má priaznivú štruktúru, ale rozmery čínskej ekonomiky sú väčšie,“ zdôraznil ruský prezident. Čína je pre Rusko kľúčovým obchodným partnerom, najmä v oblasti energetiky, kde Rusko čelí tlakom zo strany západných sankcií.

Posilňovanie skupiny BRICS

Putin tiež vyzdvihol význam zoskupenia BRICS, do ktorého patria krajiny ako Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika. Toto zoskupenie sa nedávno rozšírilo o nové členské štáty, vrátane Iránu a Spojených arabských emirátov, čím získava na globálnom význame. „Väzby v rámci BRICS sú stále silnejšie,“ uviedol Putin, pričom poukázal na potenciál tohto zoskupenia pre posilnenie globálneho ekonomického a politického vplyvu.

Záver

Zatiaľ čo Rusko sa snaží zachovať tranzit plynu do Európy, je čoraz zreteľnejšie, že vzťahy s EÚ sa v oblasti energetiky komplikujú. Rusko sa preto zameriava na alternatívne trasy a nové trhy, ako je Turecko a Irán, a zároveň posilňuje svoje obchodné a strategické väzby s krajinami v rámci skupiny BRICS.


Kľúčové slová: Rusko, tranzit plynu, EÚ, Ukrajina, Vladimir Putin, Gazprom, Turecko, Irán, Čína, BRICS, Východné ekonomické fórum

TASR
Tento článok sme prevzali z TASR. Snažíme sa prinášať vám presné a aktuálne informácie zo sveta financií a investovania. Ak v článku nájdete akúkoľvek chybu, dajte nám prosím vedieť na prava@peniaze24.sk. Vaše postrehy sú pre nás cenné a pomôžu nám zlepšovať kvalitu nášho obsahu.

PREMIUM KLUB

- Všetky články bez obmedzení.

- Exkluzívny investičný obsah.

.- Investujte múdro s expertmi.

Náš výber