- V roku 2023 bolo na Slovensku možné kúpiť elektrinu za záporné ceny až 90-krát.
- Zvýšená výroba z obnoviteľných zdrojov, najmä z veterných a fotovoltických elektrární, spôsobila prebytok elektriny.
- Slovensko má stále veľký nevyužitý potenciál vo veternej energetike, pričom počet veterných elektrární je zatiaľ veľmi nízky.
Bratislava, 9. septembra (Peniaze24) – V roku 2023 mohli obchodníci na Slovensku nakupovať elektrinu za záporné ceny, čo znamená, že za jej odber neplatili, ale naopak, dostali za to zaplatené. Tento jav bol priamo spojený so zvýšenou produkciou elektriny z veterných a fotovoltických elektrární, informovala Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI).
Na Slovensku došlo k nákupu za záporné ceny až 90-krát, pričom iné krajiny EÚ zaznamenali ešte vyššie čísla. Napríklad vo Fínsku sa tento jav vyskytol 481-krát, v Nemecku 300-krát a v Českej republike 131-krát. „Tieto krajiny sú pred nami vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie (OZE), najmä Česká republika zjednodušila povoľovanie výstavby veterných elektrární,“ vysvetlil člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko.
V Nemecku musela byť dokonca obmedzená výroba elektriny z OZE kvôli nadbytku elektriny a nedostatočnému dopytu. Tento prebytok lacnej a dostupnej energie by mal tlačiť na znižovanie cien elektriny v celej Európe. V roku 2023 tvorila elektrina z OZE až 45 % z celkovej produkcie elektriny v EÚ, najmä vďaka fotovoltickým a veterným elektrárňam.
Na Slovensku je stále nevyužitý potenciál vo veternej energetike, keďže v krajine sú iba päť veterných elektrární. Ján Lacko upozornil, že od minulého roka, kedy vláda prijala záväzok zrýchliť a zjednodušiť povoľovacie procesy, sa situácia výrazne nezlepšila.
Aby slovenské domácnosti a firmy mohli v budúcnosti naplno využiť výhody zelenej transformácie energetiky v Európe, je potrebné, aby sa rozvoj kapacít siete plánoval dlhodobo a transparentne, uzatvára odborník.
Keywords: Slovensko, elektrina, obnoviteľné zdroje energie, záporné ceny, veterné elektrárne