0.6 C
London
piatok, 22 novembra, 2024
ÚvodSpravyČína zavádza odvetné clá na európsku brandy

Čína zavádza odvetné clá na európsku brandy

Date:

Najnovšie články

Lee Iacocca a jeho disciplína bola kľúč k záchrane Chrysleru

Lee Iacocca, meno, ktoré sa neodmysliteľne spája s americkým...

Soichiro Honda rozhýbal svet na dvoch kolesách

Soichiro Honda, japonský inžinier a priemyselník, je meno, ktoré...

Rekordná návštevnosť ubytovacích zariadení v auguste 2024 dosiahla 744 tisíc hostí

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Návštevnosť ubytovacích zariadení na...

Reálna mzda v auguste rástla, výnimkou je sektor informácií a komunikácie

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Priemerná nominálna mesačná mzda...

Slováci míňajú na potraviny viac ako priemer v EÚ, no stále nimi plytvajú

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Slovenské domácnosti mesačne vynakladajú...

Peking, 8. október (TASR) – V eskalujúcom obchodnom spore s Európskou úniou podnikla Čína ďalší krok. V reakcii na nedávno zavedené clá EÚ na čínske elektromobily sa rozhodla uvaliť dovozné clá na európsku brandy. Toto opatrenie, ktoré nadobudne účinnosť už tento piatok, má za cieľ vyvolať tlak na EÚ, aby prehodnotila svoje rozhodnutie.

Čínske ministerstvo obchodu zdôvodňuje toto opatrenie praktikami nekalé konkurencie zo strany európskych výrobcov brandy, ktorí podľa nich predávajú svoje výrobky na čínskom trhu pod trhovou cenou. Európska únia však tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že čínske opatrenia sú neoprávnené a porušujú pravidlá medzinárodného obchodu.

Dôsledky pre európsky alkoholový priemysel

Nové čínske clá môžu mať výrazný dopad na európsky alkoholový priemysel, najmä na francúzskych výrobcov koňaku, ktorí majú na čínskom trhu významný podiel. Zvýšenie cien v dôsledku ciel môže viesť k zníženiu dopytu po európskej brandy na čínskom trhu a tým aj k poklesu predaja.

Eskalácia obchodnej vojny

Tento krok ďalej eskaluje obchodný spor medzi Čínou a EÚ, ktorý má korene v rôznych oblastiach, ako sú priemyselné politiky, technológie a ľudské práva. Obidve strany sa obviňujú z protekcionizmu a porušovania pravidiel medzinárodného obchodu.

Možné dôsledky pre spotrebiteľov

Zavedenie ciel môže mať za následok zvýšenie cien európskej brandy na čínskom trhu. To môže viesť k zníženiu dopytu a následne k obmedzeniu výberu pre čínskych spotrebiteľov, ktorí preferujú európske značky.

Hľadanie riešenia

Európska únia bude musieť starostlivo zvážiť ďalšie kroky. Možnosti zahŕňajú diplomatické rokovania, sťažnosti na Svetovej obchodnej organizácii alebo zavedenie vlastných protiopatrení. Je však otázne, či sa obe strany dokážu dohodnúť a nájsť kompromis, ktorý by ukončil tento obchodný spor.

Záver

Zavedenie čínskych ciel na európsku brandy je ďalším príkladom narastajúceho napätia v obchodných vzťahoch medzi Čínou a EÚ. Tento spor má potenciál ovplyvniť nielen alkoholový priemysel, ale aj širšie ekonomické vzťahy medzi týmito dvoma veľkými ekonomikami.

TASR
Tento článok sme prevzali z TASR. Snažíme sa prinášať vám presné a aktuálne informácie zo sveta financií a investovania. Ak v článku nájdete akúkoľvek chybu, dajte nám prosím vedieť na prava@peniaze24.sk. Vaše postrehy sú pre nás cenné a pomôžu nám zlepšovať kvalitu nášho obsahu.

PREMIUM KLUB

- Všetky články bez obmedzení.

- Exkluzívny investičný obsah.

.- Investujte múdro s expertmi.

Náš výber