Strach z „problémového“ lietadla
V Amerike panuje strach z lietania s modelom Boeing 737 Max. V uplynulých dňoch sa na palube týchto lietadiel odohralo viacero incidentov, keď pasažieri odmietli nastúpiť do lietadla.
Incidenty a odmietanie
V utorok 14. marca museli letušky Southwest Airlines presvedčiť pasažiera, aby ostal na palube lietadla Boeing 737 Max. Pasažier sa cítil nekomfortne a chcel vystúpiť z lietadla, čo viedlo k 45-minútovému meškaniu. V pondelok 13. marca museli hasiči evakuovať 12 pasažierov United Airlines a v nedeľu 12. marca sa podobný incident odohral na palube Air Canada.
Dôvody strachu
V roku 2019 bol Boeing 737 Max po dvoch tragických haváriách s 346 obeťami stiahnutý z prevádzky. Po úpravách softvéru a pilotného výcviku sa síce v roku 2020 opäť vrátil do vzduchu, no strach z lietania s ním stále pretrváva.
Nevyjasnené problémy
Okrem tragických udalostí z roku 2019 vrhá tieň na Boeing 737 Max aj séria neobjasnených incidentov z roku 2023. V januári 2023 vzbĺkol Boeing 737 Max na letisku v San Antoniu bez prítomnosti posádky a v marci 2023 sa ďalší Boeing 737 Max zrútil do oceánu pri Havaji. V oboch prípadoch príčina havárie zostáva záhadou.
Strach a neistota
Tieto incidenty a neobjasnené problémy opäť vyvolávajú strach a neistotu u pasažierov. Mnohí sa obávajú, že Boeing 737 Max nie je bezpečný a odmietajú s ním letieť.
Diskusia o bezpečnosti
Situácia okolo Boeing 737 Max opäť otvára diskusiu o jeho bezpečnosti. Je toto lietadlo naozaj bezpečné? Je strach pasažierov opodstatnený? To sú otázky, na ktoré zatiaľ nie je jednoznačná odpoveď.
Zaujímavosti:
- V USA sa v roku 2023 uskutočnilo 500 000 letov s Boeingom 737 Max bez akejkoľvek havárie.
- Niektorí psychológovia hovoria, že strach z lietania je po tragédiách a neobjasnených incidentoch prirodzený a časom by mal pominúť.
- Iní experti sa domnievajú, že Boeing 737 Max je stále nebezpečný a jeho prevádzka by mala byť znovu pozastavená.
Foto: User:Acefitt, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons