Bratislava 22. apríla (TASR) – Po výraznom raste v predchádzajúcom týždni sa ceny elektriny na burze mierne znížili o 4 % a dosiahli 93,130 eura za megawatthodinu (MWh). Cena plynu v 16. týždni stagnovala tesne nad úrovňou 30 eur/MWh.
V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma týždňami elektrina zdražela o 9 % a plyn o 15 %. V porovnaní s najnižšími cenami z 23. februára 2024 je plyn drahší o takmer tretinu a elektrina o viac ako štvrtinu.
Zvýšenie cien plynu v predchádzajúcich týždňoch bolo ovplyvnené obavami investorov z novej vojny na Blízkom východe a jej potenciálneho dopadu na dodávky plynu z regiónu. Pokles cien plynu vo februári bol spôsobený miernou zimou v Európe a nezvyčajne vysokými zásobami plynu, ktoré dosahujú priemernú úroveň 62 %.
Vývoj cien energií ovplyvňuje viacero faktorov, ako napríklad:
- Geopolitická situácia: Vojny a konflikty v regiónoch s ťažbou a exportom energií vedú k narušeniu dodávok a rastu cien.
- Počasie: Dopyt po energiách stúpa v chladných mesiacoch a klesá v teplých mesiacoch.
- Zásoby energií: Nízke zásoby vedú k rastu cien, zatiaľ čo vysoké zásoby ceny tlačia nadol.
- Globálny dopyt: Rastúci dopyt po energiách na celom svete vedie k rastu cien.
Ceny energií sú dôležitým faktorom pre celú ekonomiku, ovplyvňujú ceny tovaru a služieb a ovplyvňujú aj kúpnu silu spotrebiteľov.tunesharemore_vert