Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval Bundesbank, aby viac propagovala výhody digitálneho eura pre spotrebiteľov, s dôrazom na „pridanú hodnotu súkromia“ v porovnaní s inými digitálnymi platobnými systémami.
Obavy o súkromie: Kritici poukazujú na to, že digitálne euro, podobne ako iné digitálne platobné systémy, by mohlo zhromažďovať rozsiahle informácie o jednotlivých obchodných aktivitách, čím by vznikli otázky o primeranej ochrane údajov.
Prezident Bundesbanky ubezpečoval: Joachim Nagel, prezident Bundesbanky, zdôraznil, že v prípade digitálneho eura nehrozí komercionalizácia údajov používateľov, na rozdiel od súkromných platobných systémov. Eurosystém by podľa neho nedokázal identifikovať jednotlivcov na základe ich platieb v digitálnom eure.
Cieľ digitálneho eura: Digitálna mena by mala dopĺňať fyzické bankovky a mince a zároveň čeliť dominancii súkromných poskytovateľov platieb, ako sú americké firmy, na trhu digitálnych platieb v Európe.
Rozhodnutie o zavedení: Kedy, a či vôbec, bude digitálne euro zavedené, zatiaľ nebolo rozhodnuté. Prebiehajúca diskusia o digitálnom eure zdôrazňuje otázky týkajúce sa ochrany súkromia, hospodárskej súťaže a inovácií v digitálnom veku platieb.
Čo je to Digitálne euro
Digitálne euro by bola navrhovaná elektronická forma meny vydaná Európskou centrálnou bankou (ECB). Mala by fungovať ako zákonné platidlo v eurozóne, podobne ako hotovosť (bankovky a mince), lenže v digitálnej podobe.
Cieľe digitálneho eura:
- Posilniť digitálnu ekonomiku EÚ.
- Zlepšiť platobné systémy.
- Uľahčiť finančné transakcie občanom.
- Zachovať dôveru a stabilitu meny.
- Podporiť inovácie v oblasti platieb.
- Vytvárať transparentnejšie, bezpečnejšie a jednoduchšie platby.
Digitálneho eura vs hotovosť a kryptomeny:
- Vydávanie: Na rozdiel od hotovosti, ktorú vydávajú národné centrálne banky, by digitálne euro vydávala centrálne Európska centrálna banka (ECB).
- Stabilita hodnoty: Na rozdiel od kryptomien, ktorých hodnota kolíše, by malo digitálne euro stabilnú hodnotu ako tradičné euro.
- Súkromie: Nemecký prezident a Bundesbank zdôrazňujú, že ochrana súkromia používateľov bude pri digitálnom eure prioritou, na rozdiel od niektorých súkromných platobných systémov.
Stav projektu:
Zatiaľ nebolo rozhodnuté, kedy alebo či vôbec bude digitálne euro existovať. Prebiehajú diskusie o výhodách, nevýhodách a technickom fungovaní digitálneho eura.
Zdroje:
- TASR správa o návšteve prezidenta Steinmeiera v Bundesbanke
- Webová stránka Európskej centrálnej banky o digitálnom eure: https://www.ecb.europa.eu/euro/digital_euro/html/index.sk.html
- Národná banka Slovenska o digitálnom eure: https://nbs.sk/digitalne-euro/