Százhalombatta, 5. septembra (peniaze24.sk) – Petrochemická skupina MOL uviedla do prevádzky nový závod na výrobu zeleného vodíka v rafinérii Duna v maďarskej Százhalombatte. S kapacitou 10 megawattov ide o najväčší závod svojho druhu v strednej a východnej Európe, ktorý ročne vyprodukuje 1600 ton čistého, uhlíkovo neutrálneho vodíka. Tento vodík plánuje spoločnosť MOL využiť pri výrobe motorových palív, čím prispeje k zníženiu emisií a napĺňaniu svojich ekologických cieľov.
Významný krok k znižovaniu emisií
Elektrolyzér, ktorý na výrobu vodíka využíva elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov, dokáže zároveň vyprodukovať aj osem až deväť ton čistého kyslíka na každú tonu vodíka. „Zelený vodík je čistý a všestranný zdroj energie, ktorý nám pomôže výrazne znížiť našu uhlíkovú stopu,“ uviedol viceprezident MOL pre nové a udržateľné podnikanie Ádám Horváth. Spoločnosť plánuje tento vodík čoskoro využiť aj priamo v sektore dopravy.
Expanzia ekologických projektov
Po úspešnom spustení závodu v Százhalombatte plánuje MOL vybudovať podobné závody aj v Rijeke a Bratislave, pričom bratislavský závod by mal byť dokončený do roku 2026. Investícia vo výške 22 miliónov eur do maďarského závodu výrazne prispieva k zníženiu emisií CO2 v rafinérii Duna, a to o viac ako 25 000 ton ročne. Nová technológia má postupne nahradiť doterajší proces výroby vodíka zo zemného plynu, ktorý v súčasnosti tvorí značný podiel na emisiách oxidu uhličitého v skupine MOL.
Dekarbonizácia aj na Slovensku
Nielen MOL, ale aj ďalšie spoločnosti na Slovensku, ako napríklad Duslo, plánujú prejsť na výrobu vodíka z elektrolýzy vody, čo je ďalší krok k znižovaniu emisií a podpore udržateľného rozvoja v regióne.
Kľúčové slová: MOL, zelený vodík, rafinéria Duna, Százhalombatta, uhlíková stopa, Slovnaft, udržateľná energia, Duslo, elektrolýza, stredná a východná Európa