13.8 C
London
utorok, 8 októbra, 2024
ÚvodSpravyNajsilnejšie zemetrasenie v Maroku za posledných 100 rokov: Počet obetí sa zvýšil...

Najsilnejšie zemetrasenie v Maroku za posledných 100 rokov: Počet obetí sa zvýšil na 2 497, materiálne škody sa odhadujú na miliardy eur

Date:

Najnovšie články

Automobilové giganty varujú, clá na čínske autá môžu rozpútať obchodnú vojnu

Berlín/Brusel, 4. októbra (TASR) – Nemecké automobilové značky Volkswagen...

Constellation Brands na vzostupe: Zisk a tržby prekonali očakávania

Victor, 4. októbra (TASR) – Svetový gigant na trhu...

Inflácia v eurozóne na historickom minime, ECB zvažuje ďalšie kroky

Madrid, 4. októbra (TASR) – Dobré správy prichádzajú z...

V stredisku Bachledka budujú 6-sedačkovú lanovku, vznikne tam národné centrum

        Ždiar 4. októbra (TASR) - V lyžiarskom stredisku v...

Väčšina rizík na trhu naznačuje skôr rast cien palív ako ich pokles

        Bratislava 4. októbra (TASR) - V súčasnosti je vývoj...

Maroko zasiahlo v piatok večer, 9. septembra 2024, ničivé zemetrasenie s magnitúdou 6,8. Epicentrum sa nachádzalo v pohorí Atlas, približne 71 kilometrov juhozápadne od Marrákeša. Toto zemetrasenie, považované za najsilnejšie v Maroku za viac ako storočie, si doteraz vyžiadalo 2 497 mŕtvych a 2 476 zranených. Mnoho zranených je v kritickom stave, čo vyvoláva obavy, že počet obetí môže ďalej stúpať.

Chronológia udalostí a rozsah zemetrasenia

Zemetrasenie zasiahlo oblasť o 23:00 miestneho času, kedy väčšina obyvateľov spala. Otrasy s magnitúdou 6,8 boli cítiť na veľkom území krajiny, vrátane hlavných miest ako Rabat, Casablanca a Fez. Mnohí obyvatelia Marrákeša a okolitých miest hlásili paniku a chaotický útek z budov v snahe zachrániť si životy.

Geologické štúdie ukázali, že epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v relatívne plytkej hĺbke, čo prispelo k jeho ničivým účinkom. Zemetrasenie vyvolalo masívne deštrukcie v oblastiach, kde stavby neboli navrhnuté tak, aby odolali takýmto silným otrasom. Mnoho domov, hlavne tradičné hlinené stavby v horských oblastiach, sa zrútilo alebo bolo vážne poškodené.

Materiálne škody: Historické pamiatky a infraštruktúra zničené

Materiálne škody spôsobené zemetrasením sa odhadujú na miliardy eur. Marrákeš, jedno z najznámejších turistických miest v Maroku, utrpel významné škody. Historické pamiatky, ako napríklad starobylé mestské hradby, boli vážne poškodené. Niektoré časti historickej Mediny, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, sa zrútili, čo predstavuje nenahraditeľnú stratu pre kultúrne dedičstvo Maroka.

Okrem historických budov boli zničené aj moderné stavby, vrátane hotelov a obchodných centier, čo spôsobilo značné ekonomické škody. Cesty a mosty v postihnutých oblastiach sú neprejazdné, čo komplikuje záchranné operácie a prístup k zasiahnutým komunitám.

Reakcia vlády a medzinárodná pomoc

Marocká vláda okamžite vyhlásila stav núdze a zvolala krízový štáb, ktorý koordinuje záchranné a humanitárne operácie. Vláda mobilizovala všetky dostupné zdroje vrátane armády, aby pomohla pri záchrane preživších a poskytla základné potreby pre postihnuté obyvateľstvo. Záchranári pracujú nepretržite, aby našli ľudí uväznených pod troskami, avšak práca je komplikovaná zničenými cestami a infraštruktúrou.

Medzinárodná komunita rýchlo zareagovala na tragédiu. Záchranné tímy a humanitárna pomoc prichádzajú do Maroka z celého sveta. Krajiny ako Francúzsko, Španielsko, Turecko a Spojené štáty už poslali svoje tímy špecializované na záchranu ľudí spod trosiek, spolu s potrebným vybavením a zásobami.

OSN a ďalšie medzinárodné organizácie ponúkli pomoc pri koordinácii záchranných prác a poskytnutí základných potrieb, ako sú pitná voda, potraviny a dočasné prístrešky pre tisíce ľudí, ktorí prišli o svoje domovy. Európska únia vyčlenila finančné prostriedky na pomoc pri obnove krajiny.

Historické súvislosti: Pripomienka tragédie z roku 1960

Toto zemetrasenie pripomenulo obyvateľom Maroka tragédiu z roku 1960, kedy zemetrasenie s magnitúdou 5,8 zničilo mesto Agadir a zabilo viac ako 12 000 ľudí. Aj keď súčasné zemetrasenie malo vyššiu magnitúdu, vďaka lepšiemu plánovaniu a stavebným normám je počet obetí nižší, než by sa očakávalo pri takomto silnom otrase. Napriek tomu sa toto zemetrasenie zapíše do dejín ako jedno z najtragickejších, aké krajina zažila.

Budúce výzvy a obnova krajiny

Obnova postihnutých oblastí bude dlhodobý a náročný proces. Okrem záchranných prác je potrebné zabezpečiť základné životné podmienky pre tých, ktorí prišli o svoje domovy. Výzvou bude aj rekonštrukcia infraštruktúry a historických pamiatok, ktoré sú dôležité nielen pre Maroko, ale aj pre svetové kultúrne dedičstvo.

Marocká vláda vyzýva na solidaritu a spoluprácu v rámci krajiny aj na medzinárodnej úrovni. Pomoc bude nevyhnutná nielen na krátkodobé záchranné práce, ale aj na dlhodobú obnovu a posilnenie odolnosti krajiny voči budúcim prírodným katastrofám.

Peniaze24https://peniaze24.sk
Tento článok napísala redakcia Peniaze24. Snažíme sa prinášať presné a aktuálne informácie zo sveta financií a investovania. Ak v článku nájdete akúkoľvek chybu, dajte nám prosím vedieť na oprava@peniaze24.sk. Vaše postrehy sú pre nás cenné a pomôžu nám zlepšovať kvalitu nášho obsahu.

PREMIUM KLUB

- Všetky články bez obmedzení.

- Exkluzívny investičný obsah.

.- Investujte múdro s expertmi.

Náš výber