10.8 C
London
utorok, 15 októbra, 2024
ÚvodSpravySlováci míňajú na potraviny viac ako priemer v EÚ, no stále nimi...

Slováci míňajú na potraviny viac ako priemer v EÚ, no stále nimi plytvajú

Date:

Najnovšie články

Reálna mzda v auguste rástla, výnimkou je sektor informácií a komunikácie

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Priemerná nominálna mesačná mzda...

Gazprom pokračuje v dodávkach plynu do Európy, objem zostáva stabilný

Brusel, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Gazprom, ruský producent plynu,...

Trhy očakávajú rýchlejšie znižovanie sadzieb ECB, inflácia v eurozóne klesá

Frankfurt nad Mohanom, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Trhy predpokladajú,...

Zvýšenie daní vo Francúzsku poškodí investície, varuje šéf Stellantisu

Paríž, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Plány Francúzska na zvýšenie...

Pokles inflácie môže viesť k skoršiemu uvoľneniu menovej politiky ECB

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Inflácia v septembri 2024...

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Slovenské domácnosti mesačne vynakladajú takmer 20 % svojich výdavkov na potraviny a nealkoholické nápoje, čo je viac ako priemer v Európskej únii (EÚ), ktorý sa pohybuje okolo 14 %. Napriek vysokým výdavkom sa na Slovensku stále plytvá veľkým množstvom potravín, upozorňuje analytička Eva Sadovská z Wood & Company pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa potravy 16. októbra.

Potraviny na Slovensku patria medzi najdrahšie v EÚ

Ceny potravín a nealkoholických nápojov na Slovensku sú ôsme najvyššie v EÚ, podobne ako vo Francúzsku. V roku 2022 boli potraviny prvýkrát nad priemerom EÚ, a to o 1,9 %, pričom v roku 2023 tento rozdiel stúpol na 6,7 %. V porovnaní so susednými krajinami Vyšehradskej štvorky (V4) sú však potraviny na Slovensku drahšie – o 5 % viac ako v Maďarsku, 7 % viac ako v Českej republike a až o 27 % viac ako v Poľsku.

Inflácia potravín sa spomaľuje

Po rekordne vysokej inflácii potravín v rokoch 2022 a 2023, kedy dosiahla 18,6 % a 17,3 %, sa v roku 2024 inflácia potravín spomalila. Počas prvých ôsmich mesiacov tohto roka sa rast cien potravín pohyboval v rozmedzí 0,1 % až 4,9 % s priemernou hodnotou 1,8 %.

Nedostatok potravín a plytvanie

Aj keď väčšina Slovákov má prístup k potravinám, takmer 18 % slovenských domácností si nemôže dovoliť plnohodnotný obed každý druhý deň. Tento problém sa týka najmä starších ľudí žijúcich osamotene, domácností jedného dospelého s deťmi, a tiež domácností s viac ako tromi deťmi. Na porovnanie, v celej EÚ si mäsový obed alebo jeho vegetariánsku alternatívu nemôže dovoliť v priemere 9,5 % domácností.

Na druhej strane, plytvanie potravinami zostáva problémom. V roku 2021 pripadalo na jedného Slováka až 99 kilogramov potravinového odpadu ročne, pričom domácnosti sú zodpovedné za 67 % tohto odpadu. Plytvanie potravinami predstavuje ekologický aj ekonomický problém, pričom priemerný Slovák vyhodí ročne potraviny v hodnote 100 až 150 eur.


Tabuľka: Porovnanie cien potravín v rámci V4 (2023)

KrajinaRozdiel cien oproti Slovensku (%)
Poľsko-27 %
Česká republika-7 %
Maďarsko-5 %
Slovensko

Kľúčové slová: potraviny na Slovensku, náklady domácností, inflácia potravín, plytvanie potravinami, Svetový deň potravy

Peniaze24https://peniaze24.sk
Tento článok napísala redakcia Peniaze24. Snažíme sa prinášať presné a aktuálne informácie zo sveta financií a investovania. Ak v článku nájdete akúkoľvek chybu, dajte nám prosím vedieť na oprava@peniaze24.sk. Vaše postrehy sú pre nás cenné a pomôžu nám zlepšovať kvalitu nášho obsahu.

PREMIUM KLUB

- Všetky články bez obmedzení.

- Exkluzívny investičný obsah.

.- Investujte múdro s expertmi.

Náš výber