Úvod Spravy Čínske banky brzdia obchod s Ruskom. Strach zo sankcií USA ochladzuje „priateľstvo...

Čínske banky brzdia obchod s Ruskom. Strach zo sankcií USA ochladzuje „priateľstvo bez hraníc“

0

Peking, 18. mája 2024 (TASR) – Aj vojenská pomoc má svoju cenu. Čínske banky sprísňujú kontroly nad obchodom s Ruskom, aby sa vyhli dopadu sankcií USA súvisiacich s vojnou na Ukrajine. To brzdí niekdajšie „priateľstvo bez hraníc“ medzi oboma krajinami.

Obchod medzi Čínou a Ruskom v posledných rokoch rástol na rekordné úrovne. Peking sa však ocitá pod paľbou kritiky za podporu vojnovej ekonomiky Ruska, ktoré v roku 2022 napadlo Ukrajinu.

Návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu tento týždeň mala slúžiť na posilnenie vzájomných vzťahov po uvalení sankcií Západom na Moskvu pre inváziu na Ukrajinu.

Avšak decembrové nariadenie amerického prezidenta Joea Bidena umožňuje uvaliť sekundárne sankcie na zahraničné banky, ktoré sa podieľajú na financovaní ruskej vojnovej mašinérie. Americké ministerstvo financií tak môže tieto banky odstrihnúť od globálneho finančného systému SWIFT.

V reakcii na toto nariadenie viacero čínskych bánk buď zastavilo, alebo spomalilo transakcie s ruskými klientmi. Informáciu potvrdili aj nezávislé zdroje z oboch krají.

Získanie peňazí z Ruska je momentálne ťažké

Získanie peňazí z Ruska je momentálne ťažké,“ hovorí jeden čínsky veľkoobchodník s oblečením, ktorý si želal zostať v anonymite. „Banky síce neuvádzajú dôvod, ale pravdepodobne je to kvôli hrozbe sankcií zo strany USA.“

Čínske banky zavádzajú dodatočné kontroly cezhraničných platieb, aby sa predišlo akémukoľvek riziku sankcií. Tieto kontroly sú zdĺhavé a viedli k nárastu nákladov, čím spôsobili „krízu peňažných tokov“ v menších importno-exportných firmách.

Hoci obchod medzi Čínou a Ruskom od invázie na Ukrajinu rekordne vzrástol a v roku 2023 dosiahol 240 miliárd USD (221,56 miliardy EUR) podľa colných údajov Pekingu, začiatkom roka sa v ruských médiách objavili správy o tom, že ruské firmy majú problémy so zúčtovaním platieb s čínskymi bankami.

Kremeľ problém vo februári priznal a hovorca Dmitrij Peskov neskôr kritizoval udalosť ako „bezprecedentný“ tlak USA na Čínu.

Peking síce verejne meškanie platieb nepriznal, ale ministerstvo zahraničných vecí agentúre AFP povedalo, že je proti „jednostranným a nezákonným sankciám USA„.

Exit mobile version