Úvod Spravy Generácia Z a mileniáli sa obávajú nezamestnanosti a nákladov na život, ukazuje...

Generácia Z a mileniáli sa obávajú nezamestnanosti a nákladov na život, ukazuje prieskum Deloitte

0

Bratislava, 24. mája 2024Generácia Z a mileniáli čoraz častejšie čelia úzkosti a stresu z dôvodu neistoty v oblasti financií, zamestnania a budúcnosti. Prieskum medzinárodnej poradenskej spoločnosti Deloitte, do ktorého sa zapojilo 22 841 respondentov, odhalil, že životné náklady sú pre tieto generácie už tretí rok po sebe najväčšou obavou. Viac ako polovica z nich žije od výplaty k výplate a tretina pociťuje finančnú nestabilitu.

Napriek neistej ekonomickej situácii verí takmer tretina respondentov, že sa v budúcom roku ich finančná situácia zlepší. Rovnako optimisticky vnímajú aj vývoj v celom hospodárstve krajiny.

Práca má pre generáciu Z a mileniálov hlboký zmysel. Až 86 % z nich kladie dôraz na to, aby ich práca mala pozitívny vplyv na spoločnosť a svet. Sú ochotní odmietnuť prácu, ktorá by išla proti ich presvedčeniu, napríklad z dôvodu negatívneho dopadu na životné prostredie, nerovnosti, či nedostatočnej podpory duševného zdravia a rovnováhy medzi pracovným a osobným životom.

Klimatické zmeny sú ďalším vážnym faktorom, ktorý ovplyvňuje duševné zdravie mladých generácií. Takmer 60 % respondentov pociťuje úzkosť z dôvodu klimatických zmien.

Generácia Z a mileniáli sú presvedčení, že umelá inteligencia (AI) bude mať výrazný vplyv na ich kariéru. Predpokladajú, že automatizácia vytlačí z trhu práce mnohé pozície. Z tohto dôvodu sa zameriavajú na rekvalifikáciu a rozvoj zručností, s ktorými sa ľahšie prispôsobia meniacim sa požiadavkám trhu práce. Avšak len polovica z nich je spokojná s úrovňou rekvalifikačných programov ponúkaných ich zamestnávateľmi.

Prieskum ďalej ukázal, že dlhý pracovný čas a nedostatočná flexibilita v práci negatívne ovplyvňujú duševné zdravie mladých ľudí. Až tretina respondentov pociťuje úzkosť a stres z týchto faktorov. Len polovica z nich hodnotí svoje duševné zdravie ako dobré alebo mimoriadne dobré.

Výsledky prieskumu poukazujú na potrebu, aby sa zamestnávatelia a vlády venovali otázkam duševného zdravia, ekonomickej stability a budúcnosti práce mladých generácií. Investovanie do rekvalifikačných programov, podpora flexibilných pracovných foriem a budovanie inkluzívneho pracovného prostredia sú kľúčové kroky k riešeniu týchto výziev.

Exit mobile version