Wiesbaden, 9. augusta (TASR) – Nemecké podniky čelí stále väčším problémom s platobnou neschopnosťou. Počet insolvencií v júli výrazne stúpol o 13,5 % v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka, čo potvrdzujú najnovšie údaje Spolkového štatistického úradu Destatis.
Kľúčové body:
- Rýchlejší nárast insolvencií: Po miernejšom náraste v júni sa počet insolvencií v júli opäť výrazne zvýšil.
- Doprava a stavebníctvo najviac postihnuté: Najväčší nárast insolvencií je zaznamenaný v sektore dopravy a skladovania, ako aj u agentúr dočasného zamestnávania a stavebných spoločností.
- Celková výška pohľadávok klesla: Celková výška pohľadávok veriteľov v máji mierne klesla v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.
Príčiny rastúceho počtu insolvencií:
- Dôsledky pandémie: Dlhodobé dôsledky pandémie COVID-19, ako sú narušené dodávateľské reťazce a znížená spotrebiteľská dôvera, stále negatívne ovplyvňujú mnohé podniky.
- Zvýšené náklady: Rastúce ceny energií, surovín a úrokových sadzieb zvyšujú náklady podnikov a sťažujú im podnikanie.
- Ekonomická neistota: Geopolitické napätie a obavy z recesie vytvárajú v ekonomike neistotu, čo môže viesť k opatrnosti zo strany spotrebiteľov a investorov.
Dôsledky pre nemeckú ekonomiku:
Rastúci počet insolvencií môže mať negatívny vplyv na nemeckú ekonomiku:
- Strata pracovných miest: Insolvencie podnikov vedú k strate pracovných miest a zvyšujú mieru nezamestnanosti.
- Znížená produkcia: Znížená produkcia v dôsledku insolvencií môže negatívne ovplyvniť hospodársky rast.
- Zvýšená sociálna nerovnosť: Insolvencie môžu viesť k zvýšeniu sociálnej nerovnosti, keďže najviac postihnutí sú často menší a stredne veľkí podnikatelia.
Záver:
Nemecké podniky čelí náročným podmienkam, ktoré vedú k zvýšenému počtu insolvencií. Situácia je zvlášť vážna v sektoroch dopravy, stavebníctva a agentúr dočasného zamestnávania. Je potrebné prijať opatrenia na podporu postihnutých podnikov a stabilizáciu ekonomiky.