3.2 C
London
sobota, 23 novembra, 2024
ÚvodSpravyNemecké firmy kritizujú nejasný plán reforiem v Číne

Nemecké firmy kritizujú nejasný plán reforiem v Číne

Date:

Najnovšie články

Lee Iacocca a jeho disciplína bola kľúč k záchrane Chrysleru

Lee Iacocca, meno, ktoré sa neodmysliteľne spája s americkým...

Soichiro Honda rozhýbal svet na dvoch kolesách

Soichiro Honda, japonský inžinier a priemyselník, je meno, ktoré...

Rekordná návštevnosť ubytovacích zariadení v auguste 2024 dosiahla 744 tisíc hostí

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Návštevnosť ubytovacích zariadení na...

Reálna mzda v auguste rástla, výnimkou je sektor informácií a komunikácie

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Priemerná nominálna mesačná mzda...

Slováci míňajú na potraviny viac ako priemer v EÚ, no stále nimi plytvajú

Bratislava, 14. októbra (Peniaze24.sk) – Slovenské domácnosti mesačne vynakladajú...

Berlín/Peking, 22. júla 2024 (TASR) – Nemecké firmy podnikajúce v Číne vyjadrili sklamanie nad výsledkom plenárneho zasadnutia Komunistickej strany Číny, ktoré sa zameralo na dlhodobé reformy druhej najväčšej ekonomiky sveta. Podľa nich záverečný dokument nespĺňa očakávania a neprináša dostatočné detaily ani usmernenia ohľadom stimulovania ekonomického rastu a zlepšenia podnikateľského prostredia.

Nedostatok detailov a nejasnosti

Maximilian Butek, hlavný predstaviteľ delegácie nemeckého priemyslu a obchodu v Šanghaji, uviedol, že firmy očakávali od plenárneho zasadnutia konkrétnejšie kroky a plány na podporu ekonomiky. Šesťdesiatbodový záverečný dokument síce obsahuje širokú škálu cieľov, avšak bez detailov o ich implementácii.

Pretrvávajúce problémy

Nemecké spoločnosti v Číne dlhodobo čelia rôznym prekážkam, ako napríklad silný konkurenčný tlak, nízka miera dôvery na trhu a slabé investície do súkromného sektora. Plenárne zasadnutie podľa nich neprinieslo riešenia týchto problémov a skôr posilnilo obavy o budúcnosť podnikateľského prostredia v Číne.

Rozpor medzi rastom a kontrolou

Podľa Buteka Čína si uvedomuje potrebu zrýchlenia ekonomického rastu, avšak táto snaha sa stretáva s túžbou Pekingu udržať si pevnú kontrolu nad ekonomikou. „Plénum nedokázalo vyriešiť tento rozpor, skôr ho zintenzívnilo,“ uviedol.

Napätie v obchode

Nejasný plán reforiem v Číne prispieva k pretrvávajúcemu napätiu v obchodných vzťahoch s Nemeckom. Nemecké firmy kritizujú nespravodlivé konkurenčné podmienky a sťažený prístup na čínsky trh. Peking tieto obvinenia popiera.

Záver

Nemecké firmy očakávali od plenárneho zasadnutia Komunistickej strany Číny jasný a detailný plán reforiem, ktorý by stimuloval ekonomický rast a zlepšil podnikateľské prostredie. Záverečný dokument však nespĺňa tieto očakávania a skôr vyvoláva obavy o budúcnosť nemeckých investícií v Číne.

TASR
Tento článok sme prevzali z TASR. Snažíme sa prinášať vám presné a aktuálne informácie zo sveta financií a investovania. Ak v článku nájdete akúkoľvek chybu, dajte nám prosím vedieť na prava@peniaze24.sk. Vaše postrehy sú pre nás cenné a pomôžu nám zlepšovať kvalitu nášho obsahu.

PREMIUM KLUB

- Všetky články bez obmedzení.

- Exkluzívny investičný obsah.

.- Investujte múdro s expertmi.

Náš výber