Úvod Spravy Nemecké firmy kritizujú nejasný plán reforiem v Číne

Nemecké firmy kritizujú nejasný plán reforiem v Číne

0

Berlín/Peking, 22. júla 2024 (TASR) – Nemecké firmy podnikajúce v Číne vyjadrili sklamanie nad výsledkom plenárneho zasadnutia Komunistickej strany Číny, ktoré sa zameralo na dlhodobé reformy druhej najväčšej ekonomiky sveta. Podľa nich záverečný dokument nespĺňa očakávania a neprináša dostatočné detaily ani usmernenia ohľadom stimulovania ekonomického rastu a zlepšenia podnikateľského prostredia.

Nedostatok detailov a nejasnosti

Maximilian Butek, hlavný predstaviteľ delegácie nemeckého priemyslu a obchodu v Šanghaji, uviedol, že firmy očakávali od plenárneho zasadnutia konkrétnejšie kroky a plány na podporu ekonomiky. Šesťdesiatbodový záverečný dokument síce obsahuje širokú škálu cieľov, avšak bez detailov o ich implementácii.

Pretrvávajúce problémy

Nemecké spoločnosti v Číne dlhodobo čelia rôznym prekážkam, ako napríklad silný konkurenčný tlak, nízka miera dôvery na trhu a slabé investície do súkromného sektora. Plenárne zasadnutie podľa nich neprinieslo riešenia týchto problémov a skôr posilnilo obavy o budúcnosť podnikateľského prostredia v Číne.

Rozpor medzi rastom a kontrolou

Podľa Buteka Čína si uvedomuje potrebu zrýchlenia ekonomického rastu, avšak táto snaha sa stretáva s túžbou Pekingu udržať si pevnú kontrolu nad ekonomikou. „Plénum nedokázalo vyriešiť tento rozpor, skôr ho zintenzívnilo,“ uviedol.

Napätie v obchode

Nejasný plán reforiem v Číne prispieva k pretrvávajúcemu napätiu v obchodných vzťahoch s Nemeckom. Nemecké firmy kritizujú nespravodlivé konkurenčné podmienky a sťažený prístup na čínsky trh. Peking tieto obvinenia popiera.

Záver

Nemecké firmy očakávali od plenárneho zasadnutia Komunistickej strany Číny jasný a detailný plán reforiem, ktorý by stimuloval ekonomický rast a zlepšil podnikateľské prostredie. Záverečný dokument však nespĺňa tieto očakávania a skôr vyvoláva obavy o budúcnosť nemeckých investícií v Číne.

Exit mobile version