Svet biznisu a financií bol dlho doménou mužov, no ženy si v ňom čoraz viac razia cestu na vrchol. Dnes sa pozrieme na inšpiratívne príbehy 10 najbohatších žien sveta v roku 2024, ktoré vybudovali svoje impériá alebo múdro zhodnotili dedičstvo a stali sa ikonami finančnej sféry.
Najbohatšia žena na svete je Francoise Bettencourt Meyers
Na čele rebríčka stojí Francoise Bettencourt Meyers z Francúzska, vnučka zakladateľa kozmetického gigantu L’Oréal. Vďaka dedičstvu a šikovnému vedeniu spoločnosti sa stala najbohatšou ženou sveta s majetkom takmer 100 miliárd dolárov. Jej príbeh dokazuje, že úspech môže prísť aj ako pokračovanie rodinnej tradície, ak sa k nemu pridá aj vlastný talent a vízia.
Druhá najbohatšia žen na svete je Alice Waltonová
Alice Waltonová z USA je dcérou Sama Waltona, zakladateľa Walmartu. Na rozdiel od bratov, ktorí sa vrhli do budovania obchodného impéria, sa Alice vydala cestou umenia. Založila Múzeum amerického umenia Crystal Bridges a dokázala, že bohatstvo sa dá využiť aj na podporu kultúry a vzdelávania.
Julia Koch žena, ktorá zdedila impérium a stala sa najbohatšou ženou sveta
Julia Koch zdedila po svojom manželovi významný podiel v americkom ropnom a plynárenskom konglomeráte Koch Industries. Okrem toho, že je úspešnou podnikateľkou, venuje sa aj filantropii a chovu koní. Majetok Julie Koch sa odhaduje na 59,3 miliardy dolárov a preto sa nachádza sa na treťom mieste v rebríčku najbohatších žien sveta v roku 2024.
4. najbohatšia žena na svete zbohatla zo sladkostí: Jacqueline Mars
Podobne ako Julia Koch, aj Jacqueline Mars z USA zdedila časť rodinného impéria, v tomto prípade spoločnosti Mars, ktorá vyrába cukrovinky, potraviny a produkty pre domáce zvieratá. Obe ženy dokazujú, že majetok sa dá zveľaďovať a zároveň využívať na pomoc druhým. V roku 2024 sa odhaduje, že majetok Jacqueline dosahuje sumu 54,6 miliardy dolárov, čím sa stáva najbohatšou ženou na svete, ktorá zbohatla zo sladkostí.
MacKenzie Scott, bývalá manželka zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa
MacKenzie Scott, bývalá manželka zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa, sa po rozvode stala jednou z najbohatších žien sveta. Svoj majetok však nehromadí, ale venuje ho charitatívnym organizáciám. Okrem filantropie sa venuje aj písaniu a dokazuje, že úspech sa dá definovať aj inak ako čírym bohatstvom.
Indka zaradená medzi desiatku najbohatších žien sveta: Savitri Jindal
Zo zahraničia sa presunieme do Ázie. Savitri Jindal z Indie je jediná zástupkyňa tohto kontinentu v našom rebríčku.Savitri je jediná Indka zaradená medzi desiatku najbohatších žien sveta. Predsedá konglomerátu Jindal Group, ktorý pôsobí v oblasti ocele, energetiky a infraštruktúry. Odhadované čisté imanie Savitri Jindalovej je 36,7 miliardy dolárov, čo z nej robí najbohatšiu ženu v Indii. Jej bohatstvo v posledných rokoch výrazne narástlo, čiastočne vďaka silným výsledkom spoločnosti Jindal Group, konglomerátu pôsobiaceho v oblasti ocele, energetiky, infraštruktúry a cementu. Jej Príbeh miliardárky Savitri Jindal je jasným dôkazom, že ženy dokážu byť schopné líderky aj v tradične mužských odvetviach.
Rôznorodosť ciest k vrcholu: Zdedený majetok aj budovanie od základov
Ďalšie ženy na zozname, ako napríklad Rafaela Diamant Aponte zo Švajčiarska, spoluzakladateľka najväčšej lodnej spoločnosti na svete MSC, alebo Miriam Adelsonová z USA, dedička kasínového impéria Las Vegas Sands, ukazujú rôznorodosť ciest k vrcholu. Niektoré zdedili majetok a zveľadili ho, iné vybudovali svoje podniky od základov.
Gina Rinehart z Austrálie zachránila pred krachom banskú a poľnohospodársku spoločnosť svojho otca a vybudovala z nej prosperujúci podnik. Na záver rebríčka sa nachádza Abigail Johnsonová z USA, ktorá vedie investičnú spoločnosť Fidelity Investments a dokázala sa presadiť v náročnom finančnom svete.
Príbehy týchto 10 žien inšpirujú svojou odvahou, inteligenciou a schopnosťou prekonávať stereotypy. Ukazujú, že svet financií a biznisu už dávno nie je len mužskou doménou a ženy v ňom zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu.