Úvod Spravy Slovensko ponúka krátku, ale vysokú podporu v nezamestnanosti

Slovensko ponúka krátku, ale vysokú podporu v nezamestnanosti

0

Kľúčové body:

  • Podpora v nezamestnanosti na Slovensku má trvanie šesť mesiacov, čo je jedno z najkratších v .
  • Výška podpory kompenzuje jej krátku dobu, dosahuje priemerne 66 % z mesačného príjmu.

Bratislava, 18. augusta (TASR) – Kratšiu dobu poskytovania podpory v nezamestnanosti na Slovensku, ktorá trvá šesť mesiacov, kompenzuje jej vysoká výška, ktorá predstavuje v priemere 66 % z mesačného príjmu. Napriek tejto relatívne štedrej podpore je dĺžka poskytovania dávok na Slovensku jednou z najkratších v rámci Európskej únie (EÚ), vyplýva z aktuálneho ekonomického prehľadu Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA).

V porovnaní s ostatnými európskymi krajinami je Slovensko podľa ISA jednou z najštedrejších krajín, pokiaľ ide o výšku podpory v nezamestnanosti. Maximálna výška tejto podpory sa od júla zvýšila o viac ako 124 eur. V otázke trvania podpory je však Slovensko na opačnom konci rebríčka EÚ.

„Významné rozdiely existujú medzi staršími členmi EÚ, kde je maximálna doba podpory dlhšia, a štátmi postkomunistického bloku, kde je typicky kratšie obdobie pomoci. Maximálna doba podpory sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí šiestich až 24 mesiacov,“ uviedla ISA.

Tabuľka: Porovnanie dĺžky a výšky podpory v nezamestnanosti v EÚ

KrajinaDĺžka podporyVýška podpory (v % z príjmu)
Slovensko6 mesiacov66 %
Maďarsko3 mesiace
RakúskoNeobmedzená (klesajúca)
Poľsko19 %
Luxembursko12 mesiacov86 %

Najkratšie obdobie podpory v nezamestnanosti je v Maďarsku, kde dávka trvá tri mesiace, a najdlhšie v Rakúsku, kde je dĺžka neobmedzená, avšak výška podpory sa postupne znižuje. Poľsko poskytuje najnižšiu kompenzáciu, ktorá predstavuje priemerne 19 % z príjmu, zatiaľ čo Luxembursko poskytuje najvyššiu, až 86 % počas 12 mesiacov.

Podmienky na získanie podpory v nezamestnanosti sa v jednotlivých európskych krajinách líšia. Na Slovensku, podobne ako v iných krajinách, sú dve základné podmienky – predchádzajúce prispievanie do systému sociálneho zabezpečenia a aktívne hľadanie si práce.

„Minimálne v 13 krajinách sa dĺžka či výška podpory odvíja od veku prijímateľa alebo od dĺžky doby prispievania na sociálne zabezpečenie. Prihliada sa na horšie možnosti zamestnať sa najmä u starších žiadateľov. Slovensko tieto pravidlá neuplatňuje a parametre podpory sú pre každého rovnaké,“ uzavrela ISA.

Exit mobile version