Členovia skupiny G7 rokujú o možnosť sledovania pôvodu drahokamov s cieľom blokovania ruského exportu, pričom sa snažia obmedziť finančné zdroje, ktoré smerujú do ruského vojenského rozpočtu. Otázka však znie, do akej miery budú tieto opatrenia efektívne a či môžu mať nečakané dôsledky?
Musíme si uvedomiť fakt, že Rusko najväčším svetovým vývozcom diamantov !
Aký dôležitý je ruský vývoz diamantov?
Ruský obchod s diamantmi, ktorý sa ročne pohybuje okolo 4 miliárd USD, predstavuje len malú časť celkového exportu krajiny. Pred vojenským vpádom na Ukrajinu v roku 2021 dosiahol celkový export Ruska podľa údajov centrálnej banky až 489,8 miliardy USD, pričom z toho skoro polovicu z prijmov tvorila ropa a zemný plyn ( 240,7 miliardy USD).
Musíme si však uvedomiť fakt, že Rusko najväčším svetovým vývozcom diamantov, za ním nasledujú africké krajiny. Dominantnou silou v ruskom ťažobnom priemysle je štátna spoločnosť Alrosa, ktorá v roku 2021 vyťažila približne tretinu všetkých diamantov na svete.
Podľa Hansa Merketa, výskumníka z Medzinárodnej mierovej informačnej služby (International Peace Information Service), zisky z Alrosy prispievajú do vojenského rozpočtu v Kremli, avšak nie sú zďaleka tak kľúčové ako príjmy z ropy a zemného plynu.
Prečo G7 sleduje ruské diamanty?
Západ sa snažia obmedziť príjmy Ruska ako reakciu na ruskú vojenskú agresiu. Avšak, obchod s diamantmi je zložitý a chýba mu transparentnosť. Pokiaľ sa diamanty dostanú z baní na burzu, môžu zmeniť majiteľa aj 30-krát. Obvykle prechádzajú cez hlavné globálne centrá ako sú Antverpy, Dubaj, Bombaj a Ramat Gan pri Tel Avive.
Ako obmedziť tok ruských diamantov?
USA už zaviedli sankcie s cieľom obmedziť ruský vývoz diamantov, ale existuje významná medzera v zákone. Sankcie sa vzťahujú na neopracované diamanty. AK sú však diamanty vybrúsené, ich krajina pôvodu už nie je dôležitá.
Ľudia v krajinách G7 kupujú asi 70 % svetových diamantov. Potenciálny zákaz od skupiny G7 by tak mohol mať významný vplyv, predpokladajúc, že by bolo možné diamanty vystopovať. Napriek tomu by zákaz mohol viesť k presmerovaniu diamantov na iné trhy, najmä do Číny a Indie.
Ako sledovať pôvod diamantov?
Systém na sledovanie „krvavých diamantov“, používaných na financovanie konfliktov, už existuje. Je známy ako Kimberleyský proces. Tento proces však neumožňuje vystopovať diamanty podľa krajiny pôvodu.
Podľa odborníkov by najjednoduchší spôsob sledovania diamantov spočíval v rozšírení Kimberleyského procesu o dokumentáciu, ktorá by uvádzala pôvod kameňov.
Okrem toho existujú technológie na označenie diamantov a v súčastnosti sa vyvíja technológia, ktorá by umožnila naskenovať diamanty a určiť ich geografický pôvod.
Aké dôsledky by mal zákaz obchodovania?
Zákaz ruských diamantov v USA a UK by mohol narúšať dodávky a poškodiť menšie spoločnosti. V Afrike by mohli profitovať miestne ťažobné firmy, ale nevstúpenie do systému sledovateľnosti by ich mohlo následne vylúčiť z trhu.
Rusko má významný podiel v ťažbe v Angole a tvrdšie sankcie by mohli ohroziť miestny obchod. Európa potrebuje efektívny systém sledovania, inak riskuje stratu obchodu v hodnote viac ako 40 miliárd dolárov ročne.
foto: elements.envato.com
???
Čo nam po diamantoch keď nemáme ani na základné potraviny