Úvod Spravy Slovensko Väčšina Slovákov žongluje s účtami: Škrtajú výdavky a hľadajú bočák, no pesimizmus...

Väčšina Slovákov žongluje s účtami: Škrtajú výdavky a hľadajú bočák, no pesimizmus rastie

0

Bratislava, 8. mája 2024 – Hoci sa zdá, že väčšina Slovákov dokáže pokryť základné životné náklady, ich peňaženky sú napnuté do prasknutia. Viac ako polovica (57%) musela obmedziť výdavky a znížiť dobrovoľné míňanie. Dôslednejšie sledujú aj to, na čo míňajú svoje peniaze. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Intrum o finančnej situácii a postojoch slovenských spotrebiteľov.

Tlak na rodinné rozpočty je najsilnejší u ľudí v strednom veku

Tlak na rodinné rozpočty je najsilnejší u ľudí v strednom veku, ktorí na životné náklady, rodinné záväzky a hypotéky minú 58% svojich mesačných príjmov. Mnohí Slováci (50%) preto zvažujú bočný príjem, napríklad druhú prácu alebo brigádu.

Finančné starosti ovplyvňujú aj duševnú pohodu 38% Slovákov, pričom ženy sú postihnuté viac ako muži. Takmer polovica (45%) vníma budúcnosť pesimisticky a horšie ako v porovnaní s rodičmi. Len 38% Slovákov si myslí, že si dokáže nájsť lepšie platenú prácu.

Situácia slovenských spotrebiteľov je znepokojivá. Finančné starosti ovplyvňujú ich duševné zdravie a budúcnosť vnímajú pesimisticky. Je dôležité, aby vláda a relevantné inštitúcie prijali kroky na pomoc ľuďom v núdzi a na prevenciu ďalšieho zhoršovania ich situácie.

Prieskum ukázal aj:

  • 78% Slovákov si je istých, že dokáže každý mesiac zaplatiť všetky svoje účty.
  • Len 46% Slovákov má taký príjem, s ktorým dokáže hospodáriť bez rizika nezaplatenia účtov alebo zadlženia.
  • 36% Slovákov si je istých, že si bude môcť dovoliť pohodlnú dovolenku (oproti priemeru EÚ 48%).
  • Finančné starosti negatívne ovplyvňujú duševnú pohodu 38% oslovených spotrebiteľov, viac na ženy.
  • Takmer polovica Slovákov vníma budúcnosť pesimisticky a 45% vidí svoju situáciu horšie ako v porovnaní s rodičmi.
  • Iba 38% Slovákov si myslí, že si dokáže nájsť lepšie platenú prácu.

Porovnanie Slovenska s ostatnými krajinami EÚ

Situácia slovenských spotrebiteľov v porovnaní s inými krajinami EÚ nie je optimistická. Napriek tomu, že sa zdá, že väčšina Slovákov dokáže pokryť základné životné potreby.

V porovnanie s priemerom EÚ:

  • Slováci sa cítia menej komfortne pri hospodárení s peniazmi (58% vs. 67%).
  • Väčšína Slovákov si myslí, že ich finančná situácia je horšia ako finančná situácia ich rodičov (45% vs. 38%).
  • Menší podiel Slovákov si myslí, že si dokáže nájsť lepšie platenú prácu (38% vs. 43%).

Najlepšie sa darí:

  • Rakúskanom: 81% si je istých, že dokáže každý mesiac zaplatiť všetky svoje účty, 65% si je istých, že si bude môcť dovoliť pohodlnú dovolenku a len 32% cíti tlak na rodinné rozpočty.
  • Nemecom: 80% si je istých, že dokáže každý mesiac zaplatiť všetky svoje účty, 63% si je istých, že si bude môcť dovoliť pohodlnú dovolenku a len 34% cíti tlak na rodinné rozpočty.
  • Luxemburčanom: 79% si je istých, že dokáže každý mesiac zaplatiť všetky svoje účty, 62% si je istých, že si bude môcť dovoliť pohodlnú dovolenku a len 35% cíti tlak na rodinné rozpočty.

Najhoršie sa darí:

  • Grékom: 57% si je istých, že dokáže každý mesiac zaplatiť všetky svoje účty, len 29% si je istých, že si bude môcť dovoliť pohodlnú dovolenku a 68% cíti tlak na rodinné rozpočty.
  • Bulharom: 63% si je istých, že dokáže každý mesiac zaplatiť všetky svoje účty, len 33% si je istých, že si bude môcť dovoliť pohodlnú dovolenku a 58% cíti tlak na rodinné rozpočty.
  • Chorvátom: 67% si je istých, že dokáže každý mesiac zaplatiť všetky svoje účty, len 36% si je istých, že si bude môcť dovoliť pohodlnú dovolenku a 54% cíti tlak na rodinné rozpočty.

Z porovnania je zrejmé, že Slovensko sa nachádza v priemere EÚ, avšak s mierne horšími ukazovateľmi v oblasti pocitu komfortu pri hospodárení s peniazmi, vnímania vlastnej finančnej situácie a možností nájsť si lepšie platenú prácu. V porovnaní s najvyspelejšími krajinami EÚ má Slovensko značný priestor na zlepšenie.


Porovnanie platov v EÚ: Slováci zaostávajú za priemerom

Priemerné mesačné platy v EÚ (v €)

KrajinaPriemerný plat
Luxembursko75 409
Dánsko65 666
Belgicko52 466
Írsko51 869
Rakúsko50 849
Holandsko39 100
Nemecko36 95
Švédsko33 50
Fínsko32 17
Francúzsko26 51
Veľká Británia24 10
Belgicko23 93
Taliansko20 29
Španielsko19 40
Slovinsko14 98
Malta13 02
Grécko11 24
Česká republika985
Portugalsko972
Estónsko900
Poľsko852
Slovensko793
Maďarsko740
Lotyšsko690
Litva624
Rumunsko476
Bulharsko390

Zdroj: Eurostat (údaje z roku 2023)

Poznámka: V tabuľke sú uvedené len hrubé mesačné platy. Čisté mzdy a životné náklady sa v jednotlivých krajinách EÚ líšia.

Ako vidíte, Slovensko sa v rebríčku priemerných platov nachádza v spodnej polovici EÚ. Za priemerom zaostávame o takmer 1 000 €. Nižšie platy ako Slovensko majú už len Bulharsko a Rumunsko.

Nízke platy sú jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Slováci cítia menej komfortne pri hospodárení s peniazmi a prečo sa u nich zvyšuje pesimizmus ohľadom budúcnosti. Vláda a relevantné inštitúcie by mali preto prijať kroky na podporu rastu miezd a zlepšenie životnej úrovne slovenských občanov.

BEZ KOMENTÁRA

Exit mobile version