Úvod Spravy Francúzsko chystá skrátiť dĺžku poberania dávok v nezamestnanosti

Francúzsko chystá skrátiť dĺžku poberania dávok v nezamestnanosti

0

Paríž, 26. mája 2024 (TASR) – Francúzska vláda plánuje zaviesť reformy v systéme dávok v nezamestnanosti s cieľom posilniť motiváciu ľudí k práci. Tieto zmeny by mali skrátiť maximálne obdobie poberania dávok a sprísniť podmienky ich nároku.

Krátenie maximálnej dĺžky poberania dávok

Podľa premiéra Gabriela Attala sa maximálna dĺžka poberania dávok v nezamestnanosti skráti z 18 na 15 mesiacov. Vláda si od tohto kroku sľubuje, že zníži počet ľudí, ktorí sa spoliehajú na dlhodobú podporu štátu a namiesto toho sa aktívne zapoja do pracovného procesu.

Sprísnenie podmienok nároku na dávky

Okrem skrátenia maximálnej dĺžky poberania dávok vláda plánuje aj sprísniť podmienky ich nároku. Žiadatelia o dávky v nezamestnanosti budú musieť preukázať, že v predchádzajúcich 20 mesiacoch pracovali aspoň 8 mesiacov. V súčasnosti je táto podmienka stanovená na 6 mesiacov z 24 mesiacov.

Argumenty vlády

Vláda argumentuje, že súčasný systém dávok v nezamestnanosti nie je dostatočne motivujúci pre ľudí, aby si hľadali prácu. Skrátením ich maximálnej dĺžky a sprísnením podmienok nároku chce dosiahnuť, aby sa viac ľudí snažilo o návrat do zamestnania.

Kritika reformy

Niektorí kritici reformy sa obávajú, že by mohla mať negatívny dopad na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, ako sú napríklad dlhodobo nezamestnaní alebo ľudia s nízkou kvalifikáciou. Vláda však argumentuje, že reforma je potrebná na to, aby sa Francúzsko priblížilo k plnej zamestnanosti.

Realizácia reformy

Vláda plánuje reformu zaviesť dekrétom, bez nutnosti schválenia parlamentom. Do platnosti by mala vstúpiť v decembri 2024.

Záver

Francúzska vláda chystá reformu systému dávok v nezamestnanosti, ktorá má za cieľ posilniť motiváciu ľudí k práci. Táto reforma vyvoláva kontroverzie, pričom jej zástancovia si od nej sľubujú zníženie nezamestnanosti a kritici sa obávajú negatívneho dopadu na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.

Exit mobile version