Stresa, 26. mája (TASR) – Skupina G7 (siedmich najvyspelejších ekonomík sveta) na svojom stretnutí v talianskom meste Stresa diskutovala o obchodnej politike Číny a jej vplyve na globálne trhy. Ministri financií G7 vyjadrili znepokojenie nad netrhovými praktikami Číny, ktoré vedú k nadmernej priemyselnej kapacite a dumpingovým cenám na zahraničných trhoch.
Nerovnaké podmienky
Čína je obviňovaná z masívnej štátnej podpory vybraných sektorov, ako sú zelené technológie, čo vedie k vzniku nadmernej kapacity a následnému vývozu tovaru za umelo nízke ceny. To poškodzuje domácich výrobcov v krajinách G7 a narúša princípy spravodlivej hospodárskej súťaže.
Možné protiopatrenia
V reakcii na tieto praktiky G7 zvažuje rôzne kroky, vrátane:
- Posilnené monitorovanie: G7 bude pozorne sledovať dopady čínskych politík na globálne trhy a v prípade potreby podnikne ďalšie kroky.
- Zrovnanie podmienok: G7 sa usiluje o dosiahnutie rovných podmienok na obchodných trhoch a zváži zavedenie ciel alebo iných nástrojov na ochranu svojich priemyselných odvetví.
- Koordinácia s partnermi: G7 bude spolupracovať s ostatnými krajinami a medzinárodnými organizáciami na riešení problémov spojených s obchodnou politikou Číny.
USA už zaviedli clá
Spojené štáty už v minulom týždni reagovali na čínske praktiky zvýšením ciel na čínske produkty v hodnote 18 miliárd USD. Clá na elektromobily sa od 1. augusta 2024 zvýšia na 100%.
EÚ zvažuje clá
Európska únia taktiež skúma rozsah deformácie trhu s elektromobilmi zo strany Číny a zvažuje zavedenie vlastných ciel. Čínska obchodná komora v Bruseli už varovala pred možnými protiopatreniami zo strany Pekingu, ktoré by mohli postihnúť západných výrobcov automobilov.
G7 a Ukrajina
Okrem obchodnej politiky Číny diskutovali ministri financií G7 aj o pomoci Ukrajine postihnutej vojnou. Zatiaľ sa im nepodarilo dosiahnuť konečnú dohodu o tom, ako získať peniaze pre Ukrajinu z ruských aktív zmrazených v ich krajinách.
Záver
G7 vyjadrila znepokojenie nad obchodnou politikou Číny a jej dopadom na globálne trhy. Skupina zvažuje rôzne kroky, vrátane posilneného monitorovania, zrovnania podmienok a koordinácie s partnermi. USA už zaviedli clá a EÚ zvažuje vlastné protiopatrenia. Okrem toho G7 hľadá riešenia na pomoc Ukrajine, ale zatiaľ sa im nepodarilo dosiahnuť konečnú dohodu.