Peking, 5. apríla (TASR) – Americká ministerka financií Janet Yellenová varovala pred hrozbou, ktorú pre svetové hospodárstvo predstavujú nadmerné výrobné kapacity Číny. Podľa nej priama a nepriama vládna podpora v Číne vedie k budovaniu výrobných kapacít, ktoré výrazne prevyšujú domáci dopyt v krajine, ako aj možnosti globálneho trhu.
Yellenová vyjadrila svoje obavy pred členmi Americkej obchodnej komory v juhočínskom Kantone. Zdôraznila, že Čína zaplavuje svetový trh širokou škálou produktov, vrátane solárnych panelov a batérií pre elektromobily. To vyvoláva obavy na Západe, kde miestne firmy nedokážu konkurovať lacným produktom z Ázie.
Ministerka sa zdrží v Číne do utorka 9. apríla a má v pláne stretnutia s viacerými vysokými vládnymi predstaviteľmi. Ešte pred cestou do Číny Yellenová zdôraznila, že USA chcú s Čínou naďalej spolupracovať v hospodárskej oblasti.
„Prezident Biden a ja dôrazne odmietame myšlienku odpojenia Spojených štátov od Číny. Úplné ekonomické oddelenie nie je ani praktické, ani žiaduce, čo USA a Čína potvrdili vo verejných vyhláseniach po našich bilaterálnych stretnutiach,“ uviedla Yellenová.
Dôsledky nadmerných výrobných kapacít Číny:
- Prebytok tovaru na globálnom trhu: Čínske firmy produkujú viac tovaru, ako je svetový dopyt, čo vedie k tlakom na ceny a znižovaniu ziskov pre firmy v iných krajinách.
- Nezamestnanosť: V krajinách, ktoré nedokážu konkurovať lacným čínskym produktom, môže dochádzať k strate pracovných miest.
- Obchodné napätie: Nadmerné výrobné kapacity Číny vedú k obchodným sporom s inými krajinami, ktoré obviňujú Čínu z dumpingu a nekalých obchodných praktík.