Úvod Reality Slovensko v nedostupnosti vlastného bývania predbehla Česká republika

Slovensko v nedostupnosti vlastného bývania predbehla Česká republika

0

 Bratislava 11. augusta (TASR) – Slovensko už nemá najmenej dostupné vlastné bývanie, na čelo rebríčka sa dostala Česká republika. Kým Slováci na kúpu nového bytu potrebujú 12,7-násobok hrubého ročného platu, Česi si na vlastné bývanie musia našetriť 13,3-násobok svojej hrubej ročnej mzdy. Vyplýva to z údajov najnovšieho vydania Property Index, ktorý pripravila poradenská spoločnosť Deloitte. V publikácii porovnávali dáta o európskom trhu s bývaním za minulý rok z 24 krajín a zo 69 miest.
        Možnosť kúpiť si nový byt s rozlohou 70 štvorcových metrov (m2) je v aktuálnom porovnaní najmenej dostupná pre obyvateľov Českej republiky. Slovensko sa tak po vlaňajšom prvenstve teraz zaradilo na druhú priečku. Naopak, najdostupnejšie je vlastné bývanie pre obyvateľov Dánska a Nórska. Na kúpu vlastného bytu potrebujú menej ako päť hrubých ročných platov.
        V porovnaní hlavných miest je najnáročnejšie zaobstarať si vlastné bývanie v Amsterdame, na vlastný byt tu človek potrebuje našetriť 15,1-násobok priemerného hrubého ročného platu. Za holandskou metropolou nasledujú Praha a Atény. Bratislava je na štvrtom mieste, na vlastný byt v hlavnom meste Slovenska treba 12,9-násobok hrubej ročnej mzdy. Najdostupnejšie bývanie je v Ríme a Osle, na vlastný byt tu postačí menej ako osem ročných platov.
        V porovnaní priemerných transakčných cien nových bytov je najdrahšou krajinou Izrael (5439 eur/m2), nasleduje Rakúsko (4920 eur/m2) a Nemecko (4700 eur/m2). Na Slovensku bola podľa poradenskej spoločnosti priemerná ponuková cena za nový byt 3107 eur/m2, čo predstavuje medziročný pokles o 1,6 %.
        „Minulý rok sme na Slovensku mohli pozorovať pokles aktivity na hypotekárnom trhu a nárast v segmente nájomného bývania. Mnoho ľudí očividne dospelo k rozhodnutiu odložiť nákup vlastného bytu a uprednostniť prenájom. Toto správanie vychádza z predpokladu, že v budúcnosti dôjde k zníženiu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov. Zároveň sa očakáva, že dôjde k ochladeniu inflácie a platy opäť začnú rásť, čo podporí aj dopyt po vlastnom bývaní,“ priblížila lokálna partnerka a advokátka Deloitte na Slovensku Dagmar Yoder.
        Najdrahším mestom na bývanie sa vlani stal Paríž. Naopak, najlacnejšie bolo v gréckej Patre a srbskom meste Niš. Dve najväčšie slovenské mestá – Bratislava a Košice – zaznamenali oproti predošlým vydaniam publikácie mierny pokles cien, avšak stále sa držali nad hranicou 3000 eur/m2.
        Najdrahšie priemerné mesačné nájomné bolo vlani spomedzi sledovaných miest vo vnútornom Londýne. Najmenej stál prenájom bytu v gréckej Patre a bulharskom Burgase. Bratislava sa v rebríčku výšky priemerného nájomného umiestnila uprostred.

Exit mobile version